بلاگ

مهم‌ترین مشکلات خودرو و بررسی علل وقوع آن‌ها

مهم‌ترین مشکلات خودرو و بررسی علل وقوع آن‌ها

خودروها از اجزای مختلفی ایجاد شده‌اند و همانند دیگر وسایل امروزی دچار مشکل و ایراد خواهند شد و گاهی نیاز به تعمیر دارند. از مهم‌ترین مشکلات خودرو می‌توان به روغن سوزی، لاستیک سایی، ایرادات شاسی و روشن شدن چراغ چک و موارد دیگر اشاره نمود که هر کدام عوامل و نشانه‌هایی دارند. در این مقاله قصد معرفی مشکلات خودرو و عوامل به وجود آورنده آن‌ها را داریم.

مشکلات خودرو

مهم‌ترین مشکلات خودرو

مشکلات خودرو گاهی به راحتی قابل رویت هستند و گاهی آشکار نیستند و به مرور زمان خود را نشان می‌دهند. با دانستن این مشکلات و عوامل آن‌ها می‌توان در سر پا نگه داشتن خودرو، گامی مثبت برداشت.

1-روغن سوزی

یکی از مهم‌ترین مشکلات خودرو، روغن سوزی است. روغن سوزی زمانی رخ می‌دهد که موتور همراه با سوخت، مقداری از روغن موتور را بسوزاند. روغن سوزی با ورود روغن به محفظه احتراقی بالای پیستون شروع می‌شود.

از عوامل ایجاد روغن سوزی می‌توان به خوردگی کاسه نمد خودرو، خرابی یاتاقان‌ها و شاتون‌ها، نشتی روغن از واشر سرسیلندر خودرو، اصطکاک زیاد گیت سوپاپ، خراب شدن یا شکستگی رینگ‌های دور پیستون، خوردگی جداره سیلندر و استفاده از روغن بی کیفیت اشاره کرد. گاهی نیز به علت گرما و فشار بالا واشر درب سوپاپ خراب شده و باعث سرازیر شدن روغن از بالای موتور می‌شود.

هنگامی که یک خودرو دچار روغن سوزی می‌شود، دود خارج شده از اگزوز آن به رنگ آبی می‌باشد؛ اما نمی‌توان صرفا روغن سوزی خودرو را از خروج دود آبی فهمید، چراکه برخی از خودروها دود ناشی از سوختن روغن موتور را به خود جذب می‌کنند.

از دیگر نشانه‌های روغن سوزی می‌توان به افت شتاب خودرو اشاره کرد، زیرا در هنگام روغن سوزی قدرت موتور کاهش می‌یابد؛ همچنین اگر در خودرو روغن سوزی رخ دهد، موجب چرب شدن شمع‌های خودرو می‌شود.

2- ایراد در شاسی خودرو

یکی دیگر از مهم‌ترین مشکلات خودرو، ایراد در شاسی خودرو است. هر خودرو از سه قسمت پیشرانه، بدنه و شاسی تشکیل شده‌است. شاسی یک چارچوب برای خودرو به شمار می‌رود که از فولاد سخت ساخته شده‌ و قسمت‌های داخلی خودرو همانند پیشرانه، سیستم انتقال قدرت، سیستم ترمز و سیستم فرمان، روی شاسی نصب می‌شوند. به زبان ساده، شاسی اسکلت اصلی خودرو است.

اهمیت شاسی در خودرو به این دلیل است که در هنگام تصادف‌های سنگین، شاسی از وارد شدن آسیب جدی به خودرو و سرنشینان جلوگیری می‌کند. بیشتر وزن و فشار اتاق خودرو بر روی شاسی قرار می‌گیرد و نمی‌توان از اثر شاسی روی سیستم تعلیق، فرمان و ترمز، چشم پوشی کرد.

مشکلات مربوط به شاسی خودرو می‌تواند به صورت ترک، شکستگی و حتی تغییر شکل شاسی باشد. از عوامل به وجود آورنده ایراد در شاسی، می‌توان به تصادف اشاره کرد.

راه های افزایش طول عمر واشر سر سیلندر را میدانید؟

روغن موتور

3- لاستیک سایی

لاستیک از قسمت‌های مهم خودرو به شمار می‌رود که حرکت خودرو بدون آن‌ها امکان پذیر نیست؛ به همین دلیل رسیدگی به لاستیک‌ها و تنظیم میزان باد و آج هر لاستیک بسیار مهم و ضروری است. لاستیک سایی، یکی دیگر از مهم‌ترین مشکلات خودرو به شمار می‌رود.

از عوامل لاستیک سایی می‌توان به فنربندی خودرو اشاره کرد که از اجزای مختلفی تشکیل شده‌است. برای جلوگیری از لاستیک سایی توسط فنربندی باید همراستایی چرخ‌ها، یاتاقان‌های آن‌ها، بوش، میله تعادل، بازوهای کنترل فنر و همچنین خود فنر بررسی گردند. با دقت بر لاستیک‌های خودرو می‌توان وضعیت جلوبندی خودرو را سنجید.

اگر ساییدگی‌های موجود بر روی لاستیک به صورت نامتقارن و نامنظم باشند، امکان وجود مشکل در سیستم تعلیق و یا جلوبندی خودرو وجود دارد که از اساسی‌ترین مشکلات خودرو به شمار می‌رود. وجود این مشکل تاثیر بسیار زیادی روی حرکت، کنترل و تعادل خودرو می‌گذارد.

 

4- مشکلات گیربکس

گیربکس یکی دیگر از بخش‌های خودرو به شمار می‌رود که نقش اساسی را در حرکت خودرو ایفا می‌کند و سرعت موتور را تنظیم و قدرت موتور را به چرخ‌ها انتقال می‌دهد.

گیربکس از قطعات به‌هم پیوسته تشکیل شده که عملکردشان به‌هم وابسته است و اگر هر بخش از آن خراب شود یا آسیب ببیند، کل سیستم گیربکس به مشکل خواهد خورد و به همین دلیل از مهم‌ترین مشکلات خودرو به شمار می‌رود.

اگر در هنگام حرکت و یا جا زدن دنده‌ها با مشکل روبه‌رو شدید به طوری که دنده به سختی جا بیفتد و یا در هنگام حرکت، صدای زو مانند از گیربکس به گوش برسد، نشان‌گر وجود مشکل در گیربکس است.

مشکلات گیربکس ممکن است ناشی از آسیب دیدگی یاتاقان‌ها یا چرخ دنده‌ها باشد یا به دلیل کم‌بود روغن گیربکس که واسکازین نام دارد، روغن گیربکس به اجزای مختلف آن نرسد.

5- روشن بودن چراغ چک

چراغ چک، چراغی است که مشکلات خودرو را بیان می‌کند. وقتی این چراغ روشن می‌شود، نشان از وجود یک مشکل در خودرو را به راننده گوش‌زد می‌کند. این مشکل می‌تواند بسیار کوچک باشد که به سادگی رفع شود و گاهی هم می‌تواند پیچیده و هزینه بردار باشد.

از نمونه‌ ایراداتی که باعث روشن شدن این چراغ می‌شوند، می‌توان به وجود مشکل در سیستم برقی خودرو، گیربکس، پمپ روغن، ترموستات و دیگر موارد اشاره کرد.

6-خرابی واشر منیفولد هوا

این مشکل، یکی دیگر از مشکلات خودرو است که منیفولد و اجزای آن را در بر می‌گیرد. وقتی واشر منیفولد خودرو که وظیفه و مسئولیت جلوگیری از نشت هوا را دارد در اثر پوسیدگی و گذر زمان خراب شود، پیشرانه خودرو با اختلال مواجه شده و مانع از عبور مایع خنک کننده در برخی پیشرانه‌ها می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *