بلاگ

کاهش آلایندگی هوا با کمک موتور سه استوانه‌ای ایران خودرو

کاهش آلایندگی هوا با موتور سه استوانه ای
موتور 3 استوانه ایران خودرو

در این مطلب با موتور سه استوانه‌ای و ویژگی‌های آن آشنا شده و درباره‌ی اینکه کارکرد موتور چگونه موجب آلودگی هوا می‌شود و اینکه استفاده از موتور سه استوانه‌ای چه تاثیراتی روی هوای پاک و کاهش آلودگی هوا و آلایندگی آن می‌گذارد و درباره‌ی اینکه محصولات تولیدی ایران خودرو دارای موتور سه استوانه‌ای هستند یا نه اطلاعات کسب می‌کنید.

آلودگی موتور چطور به محیط زیست و سلامت آسیب می‌رساند؟

گازهای مونوکسیدکربن، اکسیدهای نیتروژن و هیدروکربن‌ها هنگام سوختن در موتور بر اثر احتراق داخلی آزاد می‌شوند. همچنین ممکن است وقتی لوله‌های انتهایی خودرو بقایای سوخت و هوا را منتشر می‌کنند آزاد شوند.

بخارهای بنزین نیز هنگام سوخت گیری و هنگام بخار شدن سوخت از موتورها و سیستم‌های سوختی ناشی از کارکرد وسیله‌ی نقلیه و یا هوای گرم، به جو می‌ریزند.

آلاینده‌های منشر شده از سوختن موتور وسایل نقلیه باعث آسیب زدن به بافت ریه می‌شوند و منجر به تشدید بیماریهای تنفسی مانند آسم می‌شوند. آلودگی وسایل نقلیه‌ی موتوری همچنین به تشکیل باران اسیدی کمک می‌‌کنند که در نهایت منجر به آلودگی هوا میشود.

یکی از عوامل کمک به کاهش آلودگی هوای تهران بکار بردن موتور سه استوانه‌ای ایران خودرو در اتومبیل‌ می‌باشد.

موتور سه سیلندر ایران خودرو

موتور سه استوانه‌ای

تفاوت اصلی موتور سه استوانه‌ای با سایر موتورها تفاوت در تعداد سیلندرها است، به دلیل تعداد سیلندرها، یک موتور سه سیلندری نسبت به یک موتور چهار سیلندری جهت حفظ تعادل، نظم شلیک بسیار متفاوتی دارد.

در موتور سه استوانه ای هر دور 120 درجه  میل لنگ نیرو تولید می‌کند اما در یک موتور چهار سیلندری هر دور 90 درجه میل لنگ نیرو تولید می‌کند، یک موتور سه سیلندری در مقایسه با یک موتور چهار سیلندری ویژگی‌های کاملا متفاوتی از هم را نشان میدهد.

کاهش 20% آلایندگی هوا با تولید موتور سه استوانه‌ای

در مراسم رونمایی موتور سه استوانه ملی که در شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران خودرو برگزار شد، به اینکه این موتور بیش از 20 درصد کاهش مصرف سوخت دارد اشاره شد و اعلام شد که موتور سه استوانه‌ای ایرانی ایران خودرو نیز به همین نسبت کاهش آلایندگی خواهد داشت و در داشتن هوای پاک موثر خواهد بود و کمک شایانی به کاهش آلودگی هوای تهران خواهد کرد.

ویژگی‌های فنی موتور سه استوانه‌ای ایران خودرو

مهمترین ویژگی ‌های فنی موتور سه استوانه‌ای ایران خودرو کاهش مصرف سوخت، ارتقای استاندارد آلایندگی، توسعه‌ی پنج نوع موتور با توان 72 تا 150 اسب بخار و گشتاورهای متفاوت از 98 تا 240 نیوتون متر، مصرف سوخت پایین است، همچنین دارای قابلیت کسب استاندارهای یورو6، قابلیت استفاده از سوخت بنزین و CNG می باشد.

از دیگر ویژگی‌های مهم این موتور مناسب بودن برای مدل‌های هیبریدی و بهره‌مندی از سطح تکنولوژی‌های روز الکتریکی و قابلیت اشتراک گذاری با سایر خودروسازان ایرانی است.

داخلی سازی موتورهای کم آلاینده، طراحی و تولید موتور کم مصرف دوگانه سوز و عرضه‌ی محصولات دوگانه سوز از فعالیت‌های موثر شرکت ایران خودرو در راستای کاهش آلودگی هوا و قانون هوای پاک بوده است.

ویژگی های موتور 3 سیلندر

بررسی تراز انرژی موتور اشتعال جرقه‌ای سه استوانه‌ای

تراز انرژی روشی است که بر پایه‌ی قانون اول ترمودینامیک استوار است و بر اساس آن حجم کنترلی بر روی موتور انتخاب میشود و انرژی‌های ورودی و خروجی حجم کنترل محاسبه و اندازه‌‌گیری می‌شود

با استفاد از این روش می‌توان توزیع میزان انرژی‌های مختلف در موتور را به دست آورد، در آزمایش انجام شده توان خالص خروجی، انرژی دود خروجی، انرژی منتقل شده به سیال خنک‌کاری و سایر انرژی‌ها که شامل انتقال حرارت به صورت جابجایی و تشعشع از بدنه‌ی موتور است، حداکثر بازده حرارتی در شرایط مختلف کاری برابر 35.95% می‌باشد و در 3000 دور در دقیقه و 15 بارحاصل می‌شود، همچنین بیشترین درصد برای انرژی دود خروجی برابر 35.75% می‌باشد.

قانون هوای پاک تکالیفی را برای خودروسازان ترسیم کرده که ایران خودرو نیز جهت تسریع برنامه‌های بهبود و ارتقای سطح آلایندگی و کاهش مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا محصولاتی را تولید کرده که قوانین هوای پاک را در دو بخش منابع آلایندگی ثابت و متحرک به اجرا گذاشته است.

کاهش آلودگی هوا با جایگزینی موتورهای سه استوانه‌ای

ساری کو به نقل از خبرگذاری‌های معتبر، مدیرعامل شرکت تحقیق، طراحی و تولید ایران خودرو(ایپکو) از تولید موتور سه استوانه‌ای ایران خودرو خبر داده و گفته در سال‌های آینده موتور سه استوانه‌ای جایگزین تمام موتورهای ایران خودرو خواهد شد و اولین نسخه‌ی ان بر روی خودروی جدید این شرکت نصب خواهد شد.

وی به طرح توسعه‌ی موتور سه استوانه که از نظر زمان بندی بعد از طرح موتورهای EF قرار دارد اشاره کرده و ضمن مهم خواندن آن اظهار کرده که این خانواده موتور دارای تنوع محصول خوبی بوده و تمام محدوده خودروهای کوچک تا خودروهای با عملکرد بالای ایران خودرو را با فناوری، توان و گشتاورهای مختلف و تنوع محصول پوشش می‌دهد و اینکه کاهش آلودگی هوای تهران از تاثیرات مثبت استفاده از این موتورها در تولید محصولات جدید ایران خودرو خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *