بلاگ

اپل هم خودروساز می شود

خودروسازی اپل

اپل در نظر دارد تا سال 2024 خودرویی الکتریکی مجهز به سیستم خودران و یک سیستم باتری پیشرفته روانه بازار نماید. البته تاکنون هیچ اطلاعاتی درباره طراحی و مشخصات این اتومبیل به بیرون درز نکرده است. شرکت اپل چندین سال پیش پروژه ای تحت عنوان Titan را کلید زد. هدف او از این پروژه طراحی و ساخت یک خودروی الکتریکی بود تا بتواند در بازار رو به رشد این حوزه جایی برای خود باز کند. خودروسازان مطرحی همچون تسلا، مرسدس بنز، BMW و آئودی مدتهاست که وارد این حوزه شده و رقابت تناگاتنگی باهم دارند. با توجه به اینکه آینده دنیای خودرو را خودروهای الکتریکی میسازند و حوزه های مختلف تکنولوژی در توسعه این صنعت دخیل اند، شرکت اپل نیز برای جانماندن از دیگر شرکتهای مطرح تکنولوژی و خودروساز مانند تسلا، پروژه Titan را کلید زد.  ولی پس از مدتی خبری مبنی بر توقف این پروژه در رسانه ها پیچید. چرا که در سال گذشته شرکت اپل اقدام به اخراج بیش از 200 کارمند خود از پروژه تایتان کرد که گواهی بر توقف این پروژه بود. در این نوشتار به جنبه های مختلف این خبر خواهیم پرداخت.

خودروی الکتریکی اپل

آیا اپل به راستی توانایی خودروساز شدن را دارد؟

پاسخ به این سوال شاید کمی مشکل باشد. اپل شرکتی باسابقه و بسیار ثروتمند است که یکی از گران قیمت ترین برندهای دنیا است. ولی موضوعی که مطرح است این است که اپل تا کنون فقط وسایل الکترونیکی ساخته و هیچ خط تولیدی برای ساخت اتومبیل ندارد. اگر با این گفته بخواهیم اپل را با رقبای دیگرش همجون تسلا و مرسدس بنز مقایسه نماییم باید گفت اپل تازه در ابتدای راه است. طبق گفته خبرگزاری ها این احتمال هست که خودروی پروژه تایتان را یک خودروساز ثالث مونتاژ نماید. البته طبق خبرهای منتشر شده توسط Economic Daily Times که رسانه ای تایوانی است، اپل با یک شرکت تایوانی برای تکمیل زنجیره تامین قطعات خود وارد مذاکره شده است.

ولی انچه که محرز است، اینکه اپل از همان ابتدا نیز برگ برنده این پروژه را باتری بسیار پیشرفته و سیستم خودران آن معرفی کرده بود. ممکن است که این شرکت از ساخت خودرو منصرف گشته و فقط اقدام به فروش سیستم هدایت خودکار طراحی شده خود به خودروسازان دیگر نماید.

خودروی خودران اپل

برگ برنده اپل

همانطور که در بخش قبلی نیز گفتیم، برگ برنده اپل سیستم هدایت خودکار این خودرو خواهد بود. به نقل از رویترز، این احتمال دور از ذهن نیست که مدیران اپل از ساخت خودرو منصرف شده و فقط فناوری هدایت خودکار خود را به خودروسازان دیگر بفروشند.

به گفته رویترز، فناوری باتری توسعه داده شده توسط اپل، بر مبنای طراحی مونوسل (monocell) خواهد بود که ظرفیت بیشتری را در ارائه میدهد. ظرفیت بالاتر باتری سبب میشود که خودرو مسافت بیشتری را بپیماید. برای تولید این باتری از مواد جدیدتری مانند فسفات بهره گرفته شده است. از مزایای باتری های لیتیوم فسفات میتوان به عدم گرم شدن زیاد آنها، عدم استفاده از فلز نادر و گران کبالت اشاره نمود. شرکت تسلا سالیان سال طول کشید که بتواند خودورهایی با چنین قابلیت تولید کند. شاید با توجه به شناخت گسترده کنونی از تکنولوژی خودروهای خودران، این مسیر برای اپل ساده تر باشد ولی بازهم مسیر پر پیچ و خمی خواهد بود.

اوایل ماه جاری میلادی، اپل مدیریت پروژه تایتان را به جان جیاناندرا سپرد. وی پیش از این مدیریت تیم هوش مصنوعی این شرکت را بر عهده داشت.

باتری خودروی الکتریکی

واکنش دنیا به خبر خودروساز شدن اپل چه بود؟

پس از انتشار خبر خودروساز شدن اپل، سهام شرکت اپل دچار رشد نسبی شد. این در حالی است که سهام شرکت تسلا در همان روز با کاهش روبرو شد. بخش مهمی از سیستم خودکار را سیستمهای LIDAR تشکیل میدهند. اپل در ساخت iPad Pro و iPhone 12، از این حسگرها در زمینه فوکوس دوربین گوشی استفاده کرده است. کاربرد این سیستم ها در خودروی خودران، کمک به داشتن یک دید 3 بعدی از جاده است. بنابراین شرکت اپل توانایی این را دارد که از سیستمهای LIDAR ساخت خود در سیستم خودران خودرو استفاده نماید. البته اپل پیش از این با شرکت مگنا اینترنشنال برای تامین این قطعه وارد مذاکره شده بود که نتیجه خاصی در بر نداشته است. مشکل بزرگ اپل این است که تولیدکنندگان قراردادی برای سود بالای خود خواهان حجم بالای تولید هستند. برای اپل که خود توانایی تولید بسیاری از قطعات را نداشته و هیچ تجربه ای در خودروسازی ندارد، این یک چالش بزرگ خواهد بود.

2 دیدگاه در “اپل هم خودروساز می شود

  1. ZEIMETZ0521 گفت:

    ممنون از مطلب مفیدتون

    1. manager گفت:

      خواهش میکنم دوست عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *